Zawód miłosny, czyli powalentynkowe inspiracje

Dodano: 15-02-2016

powalentynkowe inspiracjeŚwięto Zakochanych może być inspirujące dla HR-owca. Czy spośród wachlarza profesji udałoby się znaleźć taką, która kojarzyłaby się z miłością? Zdecydowanie tak!

Oj swatko, swateńko męża mi znajdź!
Łap chlopca – cap! Do mnie z nim zajdź!
Oj swatko, swateńko sprawdź, co tam masz
I mego miłego wskaż!

Tytuł wpisu rzeczywiście przywodzi na myśl nieco zapomniany zawód swatki. Ale czy zapomniany uznacza, że niepotrzebny? Wciąż nie brakuje przecież szukających miłości, a tematyka poszukiwania drugiej połówki nie traci na popularności. Wśród telewizyjnych show, od dwóch seznonów rekordy oglądalności bije format „Rolnik szuka żony”. Dużą oglądalnością cieszy się także serial „Singielka”, poświęcony historii dziewczyny, która dokumentuje swoje miłosne podboje w formie felietonów. Ponadto, International Herald Tribune podaje, że rocznie serwisy randkowe odwiedza około 97 milionów osób. Dla przykładu, polski serwis randkowy sympatia.pl, pomagający kojarzyć pary notuje ponad 1 mln użytkowników miesięcznie (według portalu Wirtualnemedia.pl).

Oj swatko, swateńko ślubny mam strój
Biały jak śnieg, welon jest mój
I tylko do ślubu chłopca mi brak
Oj swatko, nie guzdrz się tak!

Swatka to osoba, której zadaniem jest łączenie ludzi w pary. Zawód znany jest od wieków. W wielu kulturach swatki decydowały o losie dziewcząt i chłopców, a ich decyzje były przedmiotem sporów, waśni i przetargów. Dziś, jak podaje portalsympatia.pl, zawód swatki, tylko w USA, wykonuje 1600 osób, a profesjonalistów w tej dziedzinie wciąż przybywa.

Hudel, oj Hudel! Ja dla ciebie kogoś mam,
To cud jak we śnie… Ma lat sześćdziesiąt dwa.
Lecz dobry zeń chłop, to warte coś, nie?
Na pewno da ci szczeście, a jeśli nie, to co?
Od szczęścia ma się spraw (hahaha) ważniejszych sto.

Właściwe wykonywanie zawodu swatki wymaga szczególnych umiejętności i intuicji. Profejsonalny swat musi poznać oczekiwania klienta, a następnie przedstawić mu możliwości i kierunki działania, aby poznać tę właściwą osobę. Swat musi być osobą, która wzbudza zaufanie i potrafi zachować dyskrecję. W końcu analizuje szczegółowo styl życia klienta. Poznaje także jego przeszłość kryminalną. Każdy, nawet najbardziej intymny szczegół z życia klienta może być ważny w kontekście wyboru dla niego właściwego partnera.

Chawa, oj Chawa! Ja dla ciebie kogoś mam!
Aż w sercu coś drgnie… Choć gruby jest jak piec,
Lecz dobry zeń chłop, to warte coś, no nie?
Że czasem ma humory i lubi żonę bić.
Lecz tylko, gdy jest trzeźwy, więc da się żyć.

Nie jest to zawód wolny od kłopotliwych sytuacji. Wielu spośród klientów ma wygórowane oczekiwania, co do partnera. Niektórzy klienci bywają także bezkrytyczni co do własnej osoby. Jeśli swat zdecyduje się podjąć wyzwanie współpracy z trudny klientem, musi brać pod uwagę niepowodzenie przedsięwzięcia, kończące się ogromnym rozczarowaniem.

Oj swatko, swateńko poczekać chcę,
Mam jeszcze czas, więc nie spiesz się!
Trzeba wpierw dobrze rozejrzeć się w krąg
Bo inaczej człowiek wsiąkł.

Biznes randkowy może przynosić ogromne korzyści (podobno rynek ten wycenia się na około 236 milionów dolarów rocznie). Poza oczywistymi korzyściami finansowymi praca swatki/swata może być także satysfakcjonująca. Czy istnieje większa nagroda niż uznanie, że praca, którą wykonujemy ma sens, a ponad to przyczynia się do zaspokajanie najskrytszych marzeń klientów?

Wszystkim zawodowym swatkom i swatom życzę, aby klienci nigdy nie musieli powtórnie korzystać z ich usług.

Oj swatko, swateńko, zwlekać nie wstyd!
Nie spiesz się zbyt, pomyślmy wprzód.
A nuż się trafi chłopiec, jak miód.
Więc jeśli masz chęć, no to się kręć
Krąż swatko, bo choć czekać chcę
Targować więc można się!*

Patrycja Mizera-Pęczek

Zawód miłosny

*Cytaty pochodzą z tercetu „Oj swatko, swateńko” z musicalu Jerry’ego Bocka „Skrzypek na Dachu”, słowa Sheldon Harnick, libretto Joseph Stein.

Źródła:
http://sympatia.onet.pl/tips/matchmaker-swatka-nowoczesna,4353969,advice-detail.html (14.02.2016)
http://www.polski-inwestor.com/informacje-swatka_dla_bogatych-513-drukuj.html (14.02.2016)
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/top-10-serwisow-randkowych-sympatia-wyprzedzila-edarling-w-gore-sympatiaplus (14.02.2016)