Pies idzie do pracy

Dodano: 03-11-2016

Niedokończony projekt, konieczność zostania w pracy po godzinach, a w domu pies czekający na spacer. Pies często spędzający sam długie godziny, gdy jego pan jest w pracy. Taka sytuacja zdarzyła się prawdopodobnie większości właścicieli psów, powodując dodatkowy stres i wyrzuty sumienia. Pies przez wielu traktowany jest jak członek rodziny, a jego obecność poprawia samopoczucie. Dlaczego więc nie wziąć go ze sobą do pracy? Wydaje się, że mogą wyniknąć z tego korzyści zarówno dla pracownika i jego psa, jak i dla organizacji.

W Stanach Zjednoczonych panuje swoista moda na zabieranie psów do pracy. Badanie Society for Human Resource Management z 2015 roku pokazuje, że 8 procent amerykańskich przedsiębiorstw zezwala pracownikom na przyprowadzanie zwierząt domowych do biura. W jeden z piątków czerwca Amerykanie obchodzą nawet dzień przyprowadzania psa do pracy (w tym roku był to 24 czerwca).

Również w Polsce coraz więcej osób może zabrać swojego psiego przyjaciela do pracy. Tylko w Warszawie jest kilkadziesiąt organizacji, w których psy pracowników są mile widziane. Wśród nich można wymienić m.in. pracownię architektury krajobrazu, kwiaciarnię, teatr, radio, biuro architektoniczne, firmę produpies idzie do pracykującą oprogramowanie, agencję interaktywną, wydawnictwo, korporację mediową, agencję PR, agencję reklamową, czy firmę produkującą karmę dla zwierząt.

Czy w Łodzi też są takie przyjazne psom organizacje? Informacji na ten temat brakuje, wiadomo jednak, że w jednym ze sklepów zoologicznych można spotkać labradora. O możliwość przyprowadzania psów przez pracowników Urzędu Miasta pytała w swojej interpelacji w kwietniu tego roku radna Urszula Niziołek-Janiak. Urzędnicy psów raczej przyprowadzać do pracy nie będą – radna na swoim profilu w serwisie społecznościowym stwierdza, że ze względu na postawione warunki jest to nierealne. W swojej interpelacji przywoływała ona badania, według których zwierzęta sprzyjają koncentracji i chęci do pracy, a ich obecność w miejscu pracy zwiększa jej efektywność i redukuje stres. Badania w tym zakresie były prowadzone przez profesora Barkera z Virginia Commonwealth University. Według badacza obecność psa obniża poziom stresu u jego właściciela. Może również czynić pracę bardziej satysfakcjonującą dla innych pracowników, które mają z tym psem kontakt.

Niższy poziom stresu u pracownika, wyższa efektywność pracy, pies, który nie spędza całego dnia sam w domu – korzyści jest wiele. Z drugiej strony możliwość sprawowania opieki nad psem w miejscu pracy pozwala ich właścicielom pracować dłużej regularnie, a nie tylko w wyjątkowych, wymagających tego sytuacjach. Czy w dłuższej perspektywie nie będzie to prowadzić do dodatkowych trudności w zachowaniu równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym?

Podsumowując, zabieranie ze sobą psa do pracy może mieć wiele korzyści, jednak nie wszystkie psy będą dobrze czuły się w miejscu pracy swojego właściciela, a nie każde miejsce pracy jest przygotowane do ich obecności. Pamiętać należy również o tym, że wśród pracowników mogą być osoby z alergiami, czy bojące się psów. Pracodawca musi zadbać o ich komfort. Pierwszym i koniecznym krokiem przed wprowadzeniem w firmie możliwości przychodzenia z psem, jest więc ustalenie, czy wszyscy wyrażają na to zgodę.

 

Anna Michałkiewicz

Źródła internetowe:

  1. More firms allowing dogs (and other pets) in the office
  2. Oni chodzą z psem do pracy. To już moda w Warszawie
  3. 17 firmowych biur, do których przyprowadzisz psa
  4. Łódzcy urzędnicy będą mogli przyprowadzać do pracy swoje zwierzęta?
  5. Benefits of taking Fido to work may not be far ‚fetched’
  6. Obecność psa w pracy obniża stres