Kocie biuro

Dodano: 17-02-2016

Coraz częściej przeglądając portale społecznościowe i różnorodne strony internetowe widzimy zdjęcia tzw. „słodkich kociaków”, przybierających nietuzinkowe pozycje i rozbrajające nas swoim wdziękiem. Możemy się zastanawiać, dlaczego może podobać nam się oglądanie tego „zwykłego” na pierwszy rzut oka zwierzaka? Japońscy naukowcy postanowili jednak nie szukać odpowiedzi na pytanie „dlaczego?” lecz zbadali „co nam to daje?”. Wnioski z badań są dość jednoznaczne – im więcej uroczych obrazków z kotami oglądamy, tym większą kreatywnością będziemy mogli wykazać się w pracy! Ponadto, dzięki temu rośnie nasza koncentracja i uwaga, co w konsekwencji może przełożyć się pozytywnie na efektywność w pracy!

koty

Koty na japońskiej wyspie Aoshima, zwanej również „kocią wyspą”. Co ciekawe, liczba kotów na wyspie znacznie przewyższa liczbę mieszkańców.

Nic dziwnego, że to właśnie w Japonii powstało pierwsze biuro, w którym zamieszkały koty. W firmie Ferray Corporation, uznano, że dzięki obecności tych właśnie zwierząt pracownikom będzie „milej się pracowało”. Powiedziano – dokonano. W siedzibie firmy zamieszkało więc 9 kotów, które w ciągu dnia swobodnie przemieszczają się pomiędzy stanowiskami pracy, a pracownicy mogą (w trakcie pracy!) trzymać je na kolanach, głaskać, a nawet się z nimi bawić. Przedstawiciele firmy, wskazują, iż po wprowadzeniu „kociej obsługi” w firmie drastycznie spadł poziom stresu, a efektywność pracowników zaczęła wzrastać.

Dziś coraz więcej firm docenia pozytywny wpływ obecności zwierząt w miejscu pracy. Można pokusić się zatem, o stwierdzenie, iż nową tendencją w zarządzaniu wydajnością pracy jest zachęcanie pracowników do przyprowadzania do pracy swoich zwierzaków. Badania przeprowadzone przez Virginia Commonwealth University dowiodły, że u osób, które pracują „razem” ze swoimi pupilami, spada poziom hormonu odpowiedzialnego za stres. Pracodawcy zaś, uważają, że obniżenie stresu może wpłynąć pozytywnie na wydajność pracowników, a w konsekwencji na osiągane przez nich wyniki.

koty-2

Czy przypadkiem jest, że właśnie dziś, 17 lutego, w Światowy Dzień Kota, ogólnopolski portal informacyjno-rozrywkowy Onet.pl – lider polskiego rynku internetowego – postanowił pochwalić się „Jak wyglądają dumne koty pracowników grupy Onet?”.

Wygląda zetem na to, iż coraz więcej pracodawców docenia utrzymywanie work-life-balance i angażuje do pomocy „kocią armię”.

Anna Krasnova